Тајсон: Се гледам во огледало и си велам дека сум при крај, дека многу брзо ќе умрам

од Vladimir Zorba

Мајк Тајсон не само што е еден од најдобрите боксери на сите времиња, туку и еден од најдобрите маркетинг експерти во спортот. Тоа беше главно негативен публицитет, но никогаш не ги напушти очите на јавноста. Сега кога си ја отвори душата, се чини дека му е доста од се.

„Челичниот Мајк“ забележа 50 победи во кариерата, од кои 44 со нокаут и ги помести границите на боксот.

Меѓутоа, одвреме-навреме се случува целосно да се отвори и да зборува за работи за кои досега не сме слушнале да размислува.

Тој има 56 години и сега неговиот живот доби нова перспектива. На неговиот подкаст „Hotboxin’ with Mike Tyson“, тој беше домаќин на терапевтот Шон Мекфарланд, кој предизвика некои мрачни мисли од боксерот.

„Секако, сите ќе умреме еден ден. Во последно време често се гледам во огледало и гледам некои точки на лицето што ги немам видено досега. Си велам дека сум при крај, дека многу брзо ќе умрам “, изјави легендарниот Тајсон.

Еден од најдобрите боксери на сите времиња објасни и како дошол до „просветлување“, како сфатил дека се е навистина релативно.

„Е*еш пари. Не ми значат ништо. На луѓето кои мислат дека парите ќе ги направат среќни секогаш им велам дека тоа е лага. Кога имаш пари, не можеш да очекуваш некој да те сака. Како некој искрено ќе признае љубов кога имаш 500 милијарди долари?”

Потоа продолжи да објаснува што мисли конкретно.

„Тоа само ти дава лажно чувство на сигурност. Мислиш дека ништо не може да ти се случи. Не веруваш дека банките можат да пропаднат. Веруваш дека си непобедлив кога имаш многу пари, но сето тоа е лага. Затоа секогаш велам дека тоа е илузија“, заклучи еден од најпознатите спортисти на сите времиња.

Слични содржини