Талибанците им ветиле земја на роднините на бомбашите-самоубијци

од Nikola Popovski

Талибанците им ветиле голема количина земја на роднините на бомбаши-самоубијци кои извршија напади врз американски и домашни војници претходните години.

Тој провокативен гест на Талибанците е спротивен на нивните напори да обезбедат меѓународна поддршка.

Талибанскиот министер за внатрешни работи Сираџудин Хакани ги пофали борците убиени во самоубиствените напади на собирот во Кабул во понеделникот вечерта, нарекувајќи ги „херои на исламот и земјата“.

На крајот на собирот, Хакани на секое семејство им подари 10.000 Авганистанци (околу 95 евра) и вети парче земја.

Собирот беше организиран во време кога Талибанците се обидуваат да отворат дипломатски канали со меѓународната заедница, од кои повеќето не се подготвени да го признаат нивното владеење во Авганистан.

Барањето Талибанците да бидат признаени како легитимни владетели беше условено од меѓународната заедница, пред се од третманот на жените и девојките, чии бројни права се кршат во Авганистан.

На Талибанците очајно им е потребна помош од странство, бидејќи на земјата, според прогнозите на ОН, и се заканува сеприсутна сиромаштија поради тешката економска криза.

Ветувањето на земјата на десетици семејства бомбаши-самоубијци е контроверзен потег бидејќи Талибанците, од една страна, се обидуваат да се претстават како одговорни владетели кои гарантираат безбедност за сите и ги осудуваат самоубиствените напади од ривалските групи Исламска држава, додека од друга страна тие ја поздравуваат истата тактика на нивните борци.

Талибанците не можат да си дозволат конфликт со САД, кои замрзнаа милијарди долари авганистански имот на своја територија, ниту можат да ја загубат својата популација, која е составена од бројни екстремисти, проценува агенцијата АП.

Фото: Xinhua

Слични содржини