„Танцување, гушкање, без маски“: Обама мета на критики за големата роденденска забава (ВИДЕО)

од Берта Китинска

Според локалните медиуми, поранешниот американски претседател Барак Обама планирал да биде домаќин на 500 гости за неговиот 60 -ти роденден, што би опслужило 200 луѓе, но поради брзото ширење на вирусот и делта сојот, тој одлучи да го намали бројот на гости. Сепак, судејќи според снимката што се шири на социјалните медиуми, забавата на Обама беше се само не мала.

Видеото објавено од пејачката Ерика Баду, која настапи на роденденот на Обама со својот бенд, покажува како славеникот игра на бинатта, не носи маска и гушка женска личност.

Настанот беше критикуван од републиканците, но и обичните граѓани, кои го обвинуваат поранешниот претседател дека не ги почитува превентивните мерки во моментот кога корона вирусот се шири низ САД како плевел. Според извештаите на Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), просечниот број на пациенти во последните седум дена е околу 100.000.

 

Слични содржини