Таткото на Ѓоковиќ најави крај на кариерата на Новак: „Има многу малку живот…“

од Vladimir Zorba
409 прегледи

Еден од најдобрите тенисери и спортисти на сите времиња, Србинот Новак Ѓоковиќ одмара по долга и напорна сезона, а како што старее (36), неговите напори се зголемуваат.

Сепак, Новак се уште е на врвот на светскиот тенис, освои два Гренд слем турнири (Австралија Опен и Ролан Гарос) и играше во финалето на Вимблдон во 2023 година.

Кога ќе се повлече од играњето, малкумина смеат да кажат гласно, освен татко му Срѓан, кој во документарниот филм Новак – нераскажани приказни на „Спортал“ изјавил дека неговиот син веќе требало да го направи тој потег.

„Нека си го заземат местото некои млади, други, за да може лесно… Мислам дека нема да биде крај, но за година, година и пол… Тоа го сакам како татко, односно мислев дека одамна требаше да престане да се занимава со оваа ужасно тешка работа. Ова не е спорт, ова е ужасно напорна работа. Во секој поглед, и физички и психички. Затоа што има уште многу малку живот. Тој е максимално посветен на оваа работа, веќе 30 години и не се откажува од тоа. Тој веќе ми ги исполни сите желби пред седум-осум години. Овој одмор е неверојатен бонус. Тенисот е само еден дел од неговиот живот. Тој ќе биде признат и познат во светот по својата работа само по овој свет на тенисот, од кој ќе си замине, се надевам, следната година“, рече меѓу другото Срѓан Ѓоковиќ.

Слични содржини