Таткото на исчезнатиот Матеј: Неговите пријатели плачат со мене, не се сомневам во нив

од Nikola Popovski

На шеталиштето покрај Сава наводно била пронајдена патиката на исчезнатиот Матеј Периш (27) од Сплит, како и предмет во саксија за кој се смета дека е догорче од цигара. По тој повод се огласи и таткото на Матеј, Ненад Периш.

– Немам информации за тоа. Контактирав со полицијата, но немам никакви информации за тоа и не можам да ви кажам ништо. Ми потврдија дека интензивно трагаат и дека истрагата продолжува. Се надеваме дека наскоро ќе дознаеме. И јас чекам, изјавил таткото на исчезнатиот Хрват за српски „Блиц“.

На прашањето дали има информации од други луѓе, Периш одговори дека ги нема и дека никој ништо не му кажал.

Ненад Периш за „Слободна Далмација“ раскажа како тече истрагата и дали мисли дека пријателите на неговиот син реагирале доволно брзо.

– Добивам некои информации од полицијата кои не сакам да ги споделам со никого во интерес на истрагата, а потоа таа информација наскоро ја гледам на еден од порталите. Не ми е јасно како функционира и како тоа се пласира, но ги замолив новинарите да не ме бараат толку често затоа што едноставно не знам што да кажам. И во полиција реков дека ќе ми се јават ако треба нешто да проверат со мене, да споредат, а тоа е поврзано со Матеј. Оваа моментална информација, која се разменува од минута во минута, не ми значи ништо, изјави Периш.

Запрашан дали пријателите на неговиот син можеле побрзо и подобро да реагираат, таткото на 27-годишниот одговорил:

– Никогаш не се сомневав во тие момци и во нивните намери бидејќи тие се најдобри пријатели на Матеј од детството. Ги видов овие деца. Кога пристигнав во Белград беа депресивни, плачеа пред мене и со мене. Не е фер да се каже дали можеле подобро или полошо. Постапуваа чесно и како што мислеа дека е најдобро и никогаш не се сомневав во нивните најдобри намери.

Ненад Периш додал дека мислел дека полицијата стапила во контакт со таксистот кој не сакал да му ја отвори вратата на Матеј, но не ги знаел деталите.

– Не спиев откако се случи ова. Во Белград ни за момент не затворив очи, а лежам со јакната на Матеј во раце затоа што така ги мирисам неговите мириси и тоа ми дава сила. Ова не би го посакал никому, ниту на најголемиот непријател, изјави Периш за „Слободна Далмација“.

Слични содржини