Тензии во Австрија: Повеќе инциденти на протестите на антиваксерите (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Во центарот на Виена се одржаа бројни протести на противниците на меркитепротив корона и задолжителната вакцинација, поради што многу улици беа затворени за сообраќај.

Според проценките на полицијата, повеќе од 10.000 демонстранти учествувале во демонстрациите, шетајќи по централната улица „Ринг“.

Полицијата посочува дека веќе имало неколку апсења поради пружање отпор кон безбедносните органи.

Атмосферата на протестите била многу тензична и постојано имало препукувања со полицијата.

Попладневниот протест започнал со собир на левичари кои демонстрирале против давање можност на неонацистите да го релативизираат холокаустот и да ги шират нивните идеи преку учество во протести против круната.

На тој собир имало туркање со полицијата и фрлање предмети кон обезбедувањето, кое се обидело да ги пренасочи учесниците за да не стапат во контакт со други поворки.

Полицијата била принудена да користи бибер спреј.

Исто така, дел од учесниците во демонстрациите против корона-мерките фрлале разни предмети кон полицијата, која воспоставила контрола над ситуацијата со употреба на полициски кучиња и кордони.

Според тамошното МВР, на улиците на Виена имало 1.200 полицајци од различни делови на Австрија.

Мета на демонстрантите биле и новинарите, бидејќи учесниците на протестот ги навредувале, ги нарекувале лажговци, а често и ги напаѓале, пренесуваат австриските медиуми.

 

 

Слични содржини