Тепачка на летот за Ибица, двајца патници одбиле да носат маски (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Бидејќи двајца патници одбиле да стават маски, избувнала тепачка на летот за Ибица. тие биле совладани и уапсени откако слетале на популарниот шпански остров.

Видеото, кое се појави на социјалните мрежи, прикажува двајца Британци кои учествувале во тепачка на летот на КЛМ од Амстердам кон Ибица.

Компанијата КЛМ објави дека двајцата биле врзани со помош на други патници кои биле приведени по слетувањето во Ибица.

„Мажите одбија да носат маски, додека физички и вербално малтретираа други патници“, рече портпаролот на холандската авиокомпанија.

Тој додаде дека пилотот ги известил локалните власти за инцидентот и двајцата мажи се приведени.

На профилот на Инстаграм откако се сподели видеото од тепачката, се тврди дека двајцата мажи претходно пиеле вотка додека одбивале да стават заштитни маски.

Носењето маски е задолжително на сите летови на КЛМ, како и на сите аеродроми во Холандија.

 

View this post on Instagram

Knokken bij @klm ! Exclusieve video @michighclub 🎧 Dronken Britse passagier – hij dronk flessen Grey Goose wodka – zorgt voor onveilige situatie op vlucht naar Ibiza. Hij en een vriend daagden andere passagiers uit tijdens de vlucht en weigerden mondkapjes te dragen 🏖✈️😷 2 arrestaties. Panic and violent brawl! Unruly British passenger on board KLM flight to Ibiza, he had been drinking Grey Goose @greygoose vodka. They refused to wear facemasks and their behavior towards other passengers was hostile. 2 arrests were made. #klm #Royaldutchairlines #airlines #airline #passenger #coronavirus #COVID19 #COVID #incident #aviation #fight #fighting #unrulypassenger #facemask #avgeek #aviation #aviationdaily

A post shared by The Mic High Club (@michighclub) on

Слични содржини