Тешок пораз за Хрватска: Светскиот шампион ги испрати „коцкестите“ дома, а Катар во четвртфиналето!

од Nikola Popovski

Данските ракометари ја совладаа Хрватска со 38:26 и ја елиминираа од Светското првенство во Египет.

Олимписките и светски шампиони, дури и без тројцата најдобри ракометари Сван, Хансен и Гидсел, ги декласираа „каубоите“ и им ја одзедоа надежта дека ќе можат да стигнат до четвртфиналето во натпревар во кој одлучуваше само победа за нив.

Заедно со Данска како второпласирана селекција, неочекувано оди и Катар, кој претходно преку драма ја совлада Аргентина со 26:25.

Иако Данците го обезбедија првото место едно коло пред крајот, тие одиграа максимално со Хрватска и ги решија сите дилеми за само 10 минути во второто полувреме.

Потоа со серија од 6: 0 остварија осум голови предност и постојано ја зголемуваа разликата до крајот, во моментот кога тимот на тренерот во заминување Лине Червар целосно се предаде.

Најефикасен на натпреварот беше Јакобсен со осум голови, Холм додаде шест, а Закаријасен четири.

Кај Хрватите се истакна Марино Мариќ со шест и Иван Карачиќ со пет.

Данска во четвртфиналето ќе се сретне со домаќинот Египет, додека Катар оди во Шведска. Хрватите го завршуваат турнирот само како 13-ти во генералниот пласман.

loading...

Слични содржини