Тестенини со печурки и зеленчук

од Stefanija Kuzmanovska

Кремасти, едноставни и вкусни тестенини со печурки.

Состојки:

– 1 главица кромид

– 1 лук

– 300 гр шампињони

– помалa тиквиca

– 3 лажици доматно пире

– 1 голема црвена пиперка

– 200 мл павлака за готвење

– 200 мл врела вода

– сол, бибер

– 200 гр тестенини

– кашкавал за посипување, по желба

Подготовка:

Ставете ги тестенините да се варат во солена вода.

Загрејте го маслото, па пропржете ги и кромидот и тиквичките исечкани на коцки, па додајте ги шампињоните и пропржете неколку минути.

Додадете доматно пире, пиперка која добро сте ја запржиле и сомелеле на сецко, зачинете со сол, бибер и убаво измешајте.

Истурете вода, многу малку и оставете да се варат околу пет минути, по потреба додадете ја остатокот од водата.

Пред самиот крај додадете павлака, зачинете по вкус и убаво измешајте.

По желба посипете со кашкавал.

Слични содржини