Почетна / Глобално / Свет / The Guardian: САД се откажаа од нафтеното ембарго против Северна Кореја

The Guardian: САД се откажаа од нафтеното ембарго против Северна Кореја

САД го омекнаа новиот предлог за санкции против Северна Кореја,  за нафтеното ембарго против Пјонгјанг, пишува The Guardian .
Ревидираната предлог-резолуција претпоставува забрана врз севернокорејскиот експорт на текстилни дела, како и ограничување на увоз во земјата на нафта. 
Освен нафтеното ембарго, ги нема ниту точките како што се замрзнување на средствата на Ким Јонг Ун, како и морската блокада.
Промените во резолуцијата, се направени со цел да се издејствува одобрување на Русија и Кина, кои изразија резервираност за оригиналот.
loading...