TikTok советува: Кои се најпопуларните дестинации во светот?

од Stefanija Kuzmanovska

Социјалната мрежа TikTok е местото за жешки совети за патување овие денови.

Без разлика дали се работи за тоа како да резервирате евтини билети или како професионалец да ги видите најпопуларните туристички атракции во светот, корисниците на оваа социјална мрежа имаат одговор на сè.

Тие дури можат да влијаат на трендовите на патување низ целиот свет.

За да дознаат точно каде сакаат да одат корисниците на TikTok на нивното следно патување, веб-страницата за резервации за патувања „Next Vacay“ ги анализира најпопуларните туристички атракции на социјалната платформа.

Податоците потоа се споредуваат со прегледите на „Tripadvisor“ за да се утврдат други фактори, како што се времето на дестинација, цените и гужвите, за да се најдат најбараните атракции за патување во светот.

„Побарувачката за видеа за патувања на TikTok е зголемена за 350% и не е тешко да се разбере зошто. Во 2022 година, помладите милениумци и патниците од генерацијата Z се свртуваат кон социјалните медиуми за инспирација за патување, нефилтрирани совети за патување и генијални трикови за патување, рече портпаролот на „Next Vacay“ во изјава испратена до „Travel + Leisure“.

„Без разлика дали барате природни чуда, глетки кои го одземаат здивот или најдобрата архитектура што човештвото ја нуди, идејата за вашата следна дестинација за патување можеби потекнува од TikTok“, додаваат тие.

Според Next Vacay, првите 10 најгледани атракции на TikTok завршуваат со Стоунхенџ во Англија на 10-то место. Атракцијата собра скоро 52 милиони прегледи на социјалната мрежа од февруари 2021 до февруари 2022 година.

Следува Националниот парк Јосемити во Калифорнија со 59 милиони прегледи, браната Хувер во Невада со 70 милиони прегледи, мостот Голден Гејт во Сан Франциско со 118 милиони прегледи и Лас Вегас Стрип во Невада, кој има повеќе од 259 милиони прегледи.

Во првите пет, Големиот Кањон е на петтото место со 273 милиони прегледи за 12-месечниот период на истражување, а по него е Таџ Махал со 377 милиони прегледи на четвртото место.

№ 3 припаѓа на апсолутната класика – Ајфеловата кула, која има 719 милиони прегледи во TikTok, а по неа е Бурџ Калифа во Дубаи на второто место со 1,9 милијарди прегледи.

Конечно, омилена дестинација е Disney World во Орландо, која може да се пофали со неверојатни 8,6 милијарди прегледи на TikTok.

Слични содржини