Томас Маркл ги носи Меган и Хари на суд, за да ги види неговите внуци

од Nikola Popovski

Таткото на војвотката од Сасекс, Меган, бара право на суд за да ги види неговите внуци, Арчи и Лилибет.

Томас Маркл наскоро ќе поднесе барање до судовите во Калифорнија да добие право да ги види неговите внуци.

Од неговиот дом во Росарито, Мексико, 77-годишниот татко на војвотката од Сасекс изјави дека се надева дека кралицата Елизабета Втора и другите членови на кралското семејство нема да ги „казнат“ неговите внуци за „лошото однесување“ на неговата ќерка и принцот Хари.

„Арчи и Лили се мали деца. Тие немаат никаква врска со политиката. Тие не се дел од играта “, рече Томас, додавајќи дека неговите внуци се членови на кралското семејство и ги имаат истите права како и другите членови на тоа семејство.

Меган неодамна зборуваше за тешките односи со нејзиниот татко и истакна дека никогаш не може да се смири со него поради монтираните фотографии и праќањето на неговот лично писмо до таблоидите пред нејзината венчавка со Хари.

По срамната постапка, Томас не дојде на венчавката на својата ќерка во 2018 година.

„Го гледам Арчи, размислувам за ова дете и искрено не можам да замислам да направам нешто намерно да го повредам моето дете. Не можам да го замислам тоа, па тешко ми е да се помирам со таквата постапка (на татко ми)“, изјави Меган како гостинка во шоуто на Опра Винфри.

Меган е блиска со нејзината мајка, 64-годишната Дорија Рагланд.

Внукот на кралицата Елизабета Втора и неговата сопруга Меган се повлекоа од обврските кон кралското семејство во февруари, откако минатата година решија да се пензионираат. Тие живеат во САД. Синот на Арчи се роди во мај 2019 година, а Лилибет во јуни годинава.

Војвотката од Сасекс го обвини кралското семејство во интервјуто за Опра Винфри, за поттикнување на атмосфера на расно непријателство, толку силно, што размислувала за самоубиство додека била бремена со своето прво дете.

Слични содржини