ТРАГЕДИЈА ВО ЧЕШКА: Во судир на два патнички воза загинаа најмалку две лица (ФОТО)

од Stefanija Kuzmanovska

Најмалку две лица загинаа кога два воза се судрија во близина на селото Милавче во близина на чешкиот град Домажлице, потврдија медиумите.

Според последните информации, повредени се околу 50 лица, од кои седум се во тешка состојба.

Спасувачките служби се на терен, како и четири хеликоптери.

Несреќата се случила во средата околу 8 часот наутро, јавуваат чешките медиуми.

Чешката противпожарна бригада за локалните медиуми изјави дека се повредени дури 50 лица.

– Местото на интервенција е поделено на два дела. Превезовме некои луѓе од возот. На лице место има неколку десетици повредени – изјави портпаролот на регионалната противпожарна бригада.

Според железничките работници, судирот се случил помеѓу возот Вест Експрес, кој одел од Минхен за Прага и патничкиот воз РегиоШарк, кој одел од Пилсен до Домажлице.

Според чешкиот министер за транспорт, еден од возовите поминал на знак Стоп.

– Најверојатно е дека брзиот воз, кој требаше да застане на знакот за стоп, не го стори тоа, го поминал и се судрил со патничкиот воз – рече министерот Карел Хавличектолд.

Според него, ситуацијата е многу сериозна.

Слични содржини