Трагично загинаа десет Косовари: Осум екипи на брза помош извлекуваа патници, 44 повредени, уште двајца критични

од desk4

 

Истрагата за ужасната несреќа траела со часови и во неа учествувале полицајци, пожарникари и осум тимови на итна медицинска помош кои ги пренеле повредените во болниците во Славонски Брод и Нова Градишка.
Десет лица загинаа во страотната несреќа што се случи во утринава во 6,20 часот на автопатот А3 Загреб – Липовац, недалеку од Славонски Брод. Мртвите лежеа на подот, глетката беше ужасна! Сè се случи недалеку од наплатните пунктови Славонски Брод – западно, каде автобус со косовски регистарски ознаки слета на редовната линија Франкфурт-Приштина од јужната лента на автопатот.

Патниците биле претежно косовски државјани кои работеле во Германија, но меѓу нив имало и деца. Полицијата, брзата помош и пожарникарите набргу пристигнале на местото на настанот. 44 лица беа повредени, од кои 42 беа примени во општата болница Славонски Брод и две во општата болница во Нови Град. Животите на уште двајца повредени патници се во опасност. Се верува дека несреќата била фатална поради замор, а возачот кој признал дека за момент заспал зад воланот бил уапсен.

– Сè се случи во една минута. Автобусот се превртел откако долго се лизгал по патот – рекоа патниците, а еден од нив, Рамон Гаши, за ХТВ изјави: – Кога нешто пукна, во секунда ги видов сите тие луѓе, ливадата, тој канал … Ги видов умрените, луѓе без раце …
Полициски службеници од полициското одделение Брод-Посавина и надлежниот обвинител спроведоа истрага на местото на настанот. Утврдено е дека несреќата се случила затоа што 52-годишниот државјанин на Косово, кој управувал со автобусот, не се движел среде обележаната сообраќајна лента кога стигнал на 211-тиот километар од автопатот, но возел преку тревата . После тоа, автобусот се превртел настрана.
– Возачот на автобусот е уапсен и, по извршената кривична истрага, тој ќе биде предаден на надзорникот за старателство, а потоа и на надлежното државно правобранителство, со кривична пријава за сомнение дека ја предизвикал несреќата – извести полицијата.
Првите информации беа за тројца мртви, но наскоро беше утврдено дека бројот на смртни случаи, за жал, е многу поголем. Според информации на хрватскиот медиум Вечерни лист, во преполниот автобус имало 67 патници и двајца возачи. Сообраќајот на автопатот помеѓу клучките Славонски Брод запад и исток во правец кон Липовац беше во прекин неколку часа, а беше воспоставен повторно околу пладне.

– Несреќата е навистина тешка и мислам дека е една од најтешките на кои сум работел – рече Фрањо Галиќ, началник на сообраќајната полициска станица во Славонски Брод.
Според неофицијални информации, возачите одморале половина час на Брегана и биле заменети во Загреб. Оној што возел е жив, додека неговиот колега е починат. Славко Прањиќ, заменик државен правобранител на општината, потврди дека истрагата е завршена и дека сега се во тек и други доказни дејствија за поведување кривична постапка против возачот. Тој се товари за сторено кривично дело против безбедноста во сообраќајот со смртни последици.
– Според досега утврдените факти, станува збор за автобус кој слетува на насип на трева. Возачот е уапсен под сомнение дека управувал моторно возило така што се движел неправилно, не користел сообраќајна лента, туку слетал. Засега не можеме да зборуваме за причините. Се преземаат и други доказни дејствија за поведување на кривична постапка – рече Прањиќ.

На новинарско прашање дали се точни наводите дека возачот и рекол на полицијата дека заспал, Прањиќ одговори потврдно и додаде дека околностите ќе бидат утврдени подоцна во текот на истрагата.
– Возачот изјави дека заспал за момент, но сè ќе утврдиме подоцна – вели Прањиќ.
На местото на несреќата пристигна и Дамир Трут, началник на Националниот штаб за цивилна заштита и заменик министер за внатрешни работи. Тој потврди дека еден од возачите е меѓу десетте загинати. Четиринаесет неповредени патници биле сместени во полициската станица Славонски Брод, од каде биле префрлени во објект обезбеден од округот Брод-Посавина. Со нив бил и возачот, кој во меѓувреме бил уапсен.
– Вакви сообраќајни несреќи не се случуваат често, но има и такви. Имавме неколку од нив низ историјата, во огромното мнозинство странски превозници и автобуси. Пред неколку години се случи страшна несреќа со словачки автобус во близина на Госпиќ. Полицијата и сите служби постојано ги предупредуваат возачите да обрнат внимание, да ги менуваат возачите и да ги почитуваат сите сообраќајни прописи. За жал, несреќи сепак се случуваат – рече Трут.
Повеќето повредени се згрижени во болницата на бродот. Првиот извештај за несреќата пристигна во 6,45 часот наутро, а набргу потоа и првите пациенти. Обезбеден е простор за триагол и сместување. Од болницата потврдија дека патниците кои пристигнале имале широк спектар на повреди.

Слични содржини