ТРАМП Е ОТПОВИКАН: Претставничкиот дом донесе историска одлука

од Nikola Popovski

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес на седницата усвои член за отповикување на Доналд Трамп, кој го обвинува претседателот за поттикнување бунт во врска со насилните немири на Капитол Хилминатата недела.

Трамп на тој начин стана првиот претседател во историјата на САД што некогаш бил отповикан двапати.

Најмалку девет членови на Републиканската партија го поддржаа импичментот на Трамп. Тоа се: Лиз Чејни (Вајоминг), Џон Катко (Њујорк), Адам Кинцингер (Илиноис), Фред Аптон (Мичиген), Џејми Ерера Батлер (Вашингтон), Дан Њухаус (Вашингтон), Питер Мејер (Мичиген), Том Рајс (Јужна) Каролина) и Ентони Гонзалес (Охајо).

Отповикувањето е успешно доколку има поддршка од сите демократи и најмалку пет републиканци или вкупно 435 членови на Претставничкиот дом. Резолуцијата за повлекување наведува само една точка на обвинението, што гласи „поттикнување на бунт“.

Гласањето во Домот води кон ново судење во Сенатот, кој е во мирување до 19 јануари и лидерот на републиканците Мич Меконел најави дека нема да се согласи со претходно свикување итна седница.

„Ние знаеме дека претседателот на САД ја поттикнал оваа побуна, ова вооружено востание против нашата земја. Тој мора да си оди. Тој е јасна и присутна закана по нацијата што сите ние ја сакаме. Трамп се вклучи во војна против демократијата и востаниците и домашните терористи кои упаднаа во Капитол беа испратени таму од него“, кажа спикерката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

loading...

Слични содржини