Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Трамп ја поздрави авиолинијата Белград-Приштина: Остварена уште една победа (фото)

Трамп ја поздрави авиолинијата Белград-Приштина: Остварена уште една победа (фото)

По информациите за намерите за воспоставување директна авиокомпанија Белград-Приштина, се појавија бројни позитивни реакции од светските лидери, а сега американскиот претседател Доналд Трамп рече дека е постигната „уште една победа“.

„Сите рекоа дека нема да биде изводливо, но за првпат после долго време ќе има директни летови помеѓу Србија и Косово. Уште една победа. Благодарност до Националниот совет за безбедност и амбасадорите Роберт О’Брајан и Ричард Гренел“, напиша американскиот претседател на неговиот официјален профил на Твитер.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави вчера дека потпишувањето на писмо со намери со Луфтханза за обновување на авиокомпанијата Белград-Приштина е „важна работа“ за нашата земја.

– Писмото со намера да се воспостави директна авиокомпанија Белград-Приштина е важна работа што долго време беше тема на дијалог, но и изнаоѓање компромисно решение каде никој не може да каже дека го признавме Косово – рече Вучиќ.

loading...