Трамп: Моите адвокати целосно соработуваат

од Stefanija Kuzmanovska

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека неговите адвокати и правни застапници „целосно соработуваат“ откако американскиот државен обвинител Мерик Гарланд објави изјава во која потврди дека ФБИ извршил претрес на имотот на Трамп.

Гарланд рече дека федералните агенти го пребарале имотот на поранешниот претседател на Флорида за да истражат дали тој незаконски ги отстранил записите од Белата куќа додека ја напуштал функцијата.

Министерството за правда побара од судот да го отпечати налогот за претрес поднесен како дел од истрагата поради „значителен јавен интерес“.

Слични содржини