Трамп му се закани на Цукерберг: Ако станам претседател, ќе го пратам во затвор на подолго време

од Milan1
207 прегледи

Американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп не сака Марк Цукерберг да заборави на нивниот долгогодишен конфликт.

Поранешниот претседател на социјалната мрежа Truth Social напиша дека „изборните измамници“ ќе бидат во затвор доколку биде избран во ноември. Во соопштението го спомена и извршниот директор на Мета.

„Немаат срам! Сè што можам да кажам е дека ако бидам избран за претседател, ќе ги гониме измамниците. Ќе бидат пратени во затвор долго време“, рече Трамп.

Во објава од февруари 2023 година на „Truth Social“, Трамп го обвини основачот на Фејсбук за изборна измама, цитирајќи го извештајот на Фокс њуз во кој се вели дека донацијата од 2 милиони долари на Цукерберг за Изборната комисија на Џорџија е под истрага.

„Зошто не беше кривично гонет? рече тогаш и додаде: „Демократите знаат само да мамат. Америка повеќе нема да издржи!“

Секој ден се зголемува веројатноста Трамп да биде избран. Трамп е пред Бајден во многу национални и клучни анкети откако претседателот имаше катастрофална дебата, обележана со грешки и некохерентни реченици.

Слични содржини