Актуелно
Почетна / Глобално / Трамп: Не знам дали ќе можам да стигнам во Москва, но би сакал

Трамп: Не знам дали ќе можам да стигнам во Москва, но би сакал

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека размислува околу поканата на рускиот колега Владимир Путин да присуствува на комеморативната свеченост по повод Денот на победата над фашизмот во Москва на 9 мај.

– Благодарам на поканата. Настанот е на среде политичка сезона, па не сум сигурен дали ќе стигнам, но би сакал да одам доколку можам, истакна Трамп.

Тој нагласи дека е „голема работа“ да се прослави крај на војна.

Путин раководи со организирањето на парадата, со која на величенствен начин ќе биде одбележана 75-годишнината од победата над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков истакна дека „се уште не е добиен официјален одговор од американскиот претседател за неговото присуство на парадата на 9 мај во Москва“.

loading...