Трамп одби да сведочи под заклетва, се повика на Петтиот амандман

од Nikola Popovski

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп во средата изјави дека се повикал на Петтиот амандман и нема да одговара на прашања пред државниот обвинител на Њујорк во истрагата за неговите зделки со недвижности.

Утрото на 10 август, Трамп дојде во канцеларијата на државниот обвинител Летиција Џејмс, но по еден час даде изјава во која изјави дека одбива да одговори на прашања во согласност со правата што на американските граѓани им ги гарантира Уставот на тој начин. земја, пренесува АП.

Сведочењето на Трамп доаѓа само неколку дена откако агенти на ФБИ го пребарале неговиот имот во Мар-а-Лаго на Флорида, како дел од друга федерална истрага за тоа дали Трамп земал доверливи записи кога ја напуштил Белата куќа.

Граѓанската истрага во Њујорк, предводена од државната обвинителка Летиција Џејмс, вклучува наводи дека компанијата на Трамп, Организацијата Трамп, погрешно ја претставила вредноста на имотите како што се терените за голф и облакодерите, што ги доведува во заблуда кредиторите и даночните власти.

Обвинителството во мај објави дека е при крај на истрагата и дека инспекторите собрале значајни докази кои можат да доведат до судски спор.

Изјавата на Трамп е една од ретките преостанати парчиња што недостасуваат, објави претходно обвинителството.

Џејмс во судските поднесоци рече дека нејзината канцеларија открила „значителни“ докази дека компанијата на Трамп „користела лажни или погрешни проценки на имотот за да добие различни економски придобивки, вклучувајќи заеми, осигурување и даночни олеснувања“.

Тврди дека организацијата на Трамп ја преувеличила вредноста на своите имоти за да ги импресионира заемодавачите или погрешно ја претставила вредноста на земјиштето за да го намали даночниот товар.

Компанијата, според Џејмс, дури ја преувеличила големината на пентхаусот на Трамп на Менхетен, наведувајќи дека е речиси три пати поголема од вистинската големина, а разликата во вредноста е околу 200 милиони долари.

Трамп ги отфрли обвинувањата, објаснувајќи дека барањето за најдобри проценки е вообичаена практика во индустријата за недвижнини.

Тој рече дека истрагата на јавната обвинителла Џејмс е дел од политички мотивиран „лов на вештерки“ и дека нејзината канцеларија „прави се за да ја искористи својата корумпирана дискреција за да се меша во моите деловни зделки и политичкиот процес“.

Додека Џејмс го истражуваше овој случај против Трамп и неговата компанија, канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен долго време спроведуваше паралелна кривична истрага.

Истрагата беше отворена во 2019 година и се занимава со аферите на Трамп пред да влезе во Белата куќа.

Американското Министерство за правда, исто така, ја истражува наводната вмешаност на поранешниот претседател Доналд Трамп во напорите за поништување на изборните резултати кога бунтовниците упаднаа во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година во обид да ја поништат изборната загуба на Трамп.

Фото: Phil Harris / MirrorPix / Profimedia

Слични содржини