ТРАМП СЕ ПРЕДАВА? Продолжува да инсистира дека изборите се наместени, но признава: „ТЕШКО ЌЕ ЈА ПОСТИГНАМ ЦЕЛТА“

од Vladimir Zorba

Доналд Трамп го призна неуспехот во обидот за поништување на резултатите од претседателските избори во Америка. Тој пред судот во неделата, за време на првото интервју откако го загуби реизборот од демократскиот ривал Џо Бајден на почетокот на ноември, изјави дека му е тешко да ја постигне својата цел.

„Па, проблемот е во тоа што е тешко да се дојде до Врховниот суд“, рече Трамп.

– Имам најдобри адвокати, правници, тие сакаат да го презентираат случајот, ако стигне таму. Тие рекоа дека е многу тешко. Можете ли да го замислите тоа? Доналд Трамп, претседателот на Соединетите Американски Држави, покрена случај и веројатно не може да го добие“, рече тој.

Оцени дека неговите случаи, кои правните експерти ги опишаа како „затегнати“, треба да стигнат до висока судска инстанца, но тој не предвидува дека тоа ќе се случи, пишува CNBC.

– Врховниот суд треба да не сослуша. Нешто мора да се крене таму, инаку за што служи тој суд? – праша Трамп, додавајќи дека сè уште се надева на успех.

Тој, исто така, сè уште одбива да признае пораз на изборите, иако неговата победа е веќе утврдена по пребројувањето на гласовите во некои спорни земји. Се проценува дека Бајден ќе добие 306 изборни гласови, што е далеку од потребните 270 гласа.

Според „Си-Ен-Би-Си“, изјавата на Трамп во неделата беше повеќе мрачна реакција отколку јавна изјава на неговиот правен тим, но се чини дека ова е чекор поблизу до признавање на изборниот пораз.

Тој во четвртокот за прв пат рече дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Електорскиот колеџ го избере Бајден. Избирачите ќе гласаат на 14 декември.

Во меѓувреме, тој и неговата кампања вршат притисок врз судовите низ Соединетите држави да го одложат потврдувањето на резултатите од изборите, тврдејќи дека изборите биле голема измама. Скоро сите тужби се отфрлени досега, а повеќе од дваесет случаи пријавени од републиканци се поништени, отфрлени или повлечени, според NBC News.

Многу случаи се пријавени во Пенсилванија, каде Бајден извојува голема победа.

Во неделата, Трамп го искористи интервјуто, кое траеше околу 45 минути, за повторно да објави како се наместени изборите.

„Си-Ен-Би-Си“ наведува дека е потребно четворица од деветте судии на Врховниот суд да се согласат да го сослушаат случајот, а мнозинството за да ја објави одлуката. Трамп има тројца „свои“ судии во највисоката правна инстанца во САД, кои ги назначи за време на неговиот мандат, Нил Горшак, Брет Кавано и Ејми Кони Барет, кои ги назначи во септември и успеа да добие потврда во октомври, пред изборите.

Дури и пред изборите, Трамп предвиде дека претседателската трка на крајот ќе биде решена во Врховниот суд, па се потруди да ја „турне“ Барет. Врховниот суд претходно имаше такво искуство, кога донесе одлука за изборите во корист на Џорџ Буш и против Ал Гор.

Во меѓувреме, администрацијата на Трамп му обезбеди на Бајден преодни ресурси, како што налага законот, па наскоро ќе го добие и првиот претседателски брифинг.

loading...

Слични содржини