Трамп: Со вакцина или не, ние се враќаме во нормала

од Берта Китинска

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека се прават сите напори да се најде вакцина против корона вирусот до крајот на годинава, но рече дека САД ќе се вратат во нормала со или без вакцината.


-Сакам да бидам јасен, тоа е многу важно. Со вакцина или не, ние се враќаме. И ние почнуваме, рече Трамп пренесен од Си-Ен-Ен.

Говорејќи во Белата куќа на настан на кој голем број службеници на администрацијата носеа маски, но не и самиот, Трамп изрази надеж дека вакцината ќе биде достапна пред крајот на годината, пренесуваат британските медиуми.

Претседателот на САД рече дека неговата администрација ќе мобилизира сили за дистрибуција на вакцината откако таа ќе се добие.

loading...

Слични содржини