Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Трамп во војна со фармацевтското лоби за лекот за корона (ВИДЕО)

Трамп во војна со фармацевтското лоби за лекот за корона (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп долго време промовираше употреба на антималаричниот лек хидроксихлороин како актуелен лек против коронавирусот.

Сепак, тестирањето за негова употреба при третман на КОВИД-19 е блокирано од меѓународните здравствени власти, кои ги забележале наводните штетни ефекти на овој лек врз пациентите.

Официјален претставник на американскиот тим за пандемија потврди во неделата дека не постојат наводни докази дека хидроксихлорохинот е ефикасен третман против коронавирусот КОВИД-19, и покрај фактот дека претседателот Доналд Трамп промовираше лек за маларија како решение.

Говорејќи на шоуто „Meet the Press“ на NBC, учесник во тестот од администрацијата на Трамп, Брет Жиро, рече дека не е во можност да го поддржи хидроксихлорокинот како лек, затоа што тестовите „не покажуваат никакви придобивки“.

„Треба да се оддалечиме од тоа и да разговараме за тоа што е ефикасно“, рече Жиро, помошник секретар во Одделот за здравство и човечки услуги.

Тој посочи дека лекот, чие тестирање е стопирано од Светската здравствена организација, ретко се препишува на пациенти. Ова го потврдуваат тврдењата на д-р Антони Фаучи, водечки експерт за заразни болести во земјата, кој исто така го отфрли хидроксихлорохинот како лек.

„Можеби постојат околности. Не знам што, каде доктор може да го препише на индивидуа, но мислам дека повеќето лекари и фармацевти работат врз основа на докази и не се засегнати од она што е напишано на Твитер или што било друго“, додаде Жиро.

И покрај одговорот на администрацијата, Трамп продолжува да го промовира ова како лек за КОВИД-19.

Во серија твитови и изјави изминативе недели, Трамп тврдеше дека „многу лекари сметаат дека е исклучително успешен, хидроксихлороин во комбинација со цинк и можеби азитромицин“.

Претседателот објави сега дискредитирано видео на кое се прикажани лекари кои стојат на скалите на Врховниот суд на САД во Вашингтон, со што се промовира употребата на лекот. Видеото го сподели и Доналд Трамп Џуниор, син на претседателот, што резултираше со негово суспендирање на Твитер.

Според изјавата на 15 јуни од Федералната администрација за лекови, „ФДА утврди дека ЦК [хлорокин фосфат] и HCK [хидроксихлорохин сулфат], најверојатно, нема да бидат ефективни во третманот на КОВИД-19 и се овластени за употреба во EUA [Emergenci Authorisation].

loading...