Третпат во историјата на ОИ во финале тенисери од иста земја

од Stefanija Kuzmanovska

Само по трет пат во историјата на Олимписките игри, но првпат по повеќе од 100 години, пар од иста земја, хрватските тенисери Никола Мектиќ и Мате Павиќ, ќе играат во финалето во двојки за мажи против Марин Чилиќ и Иван Додиг за олимписко злато.

Имено, само по трет пат во историјата на Олимписките игри, сите четири тенисери од иста земја ќе играат во финалето во машки двојки.

Првите носители Никола Мектиќ и Мате Павиќ се пласираа во финалето со победа од 6: 4, 6: 4 над Американците Остин Крајичек и Тенис Сандгрен, додека Чилиќ и Додиг го совладаа новозеландскиот пар Мајкл Венус и Маркус Даниел со 6-2, 6-2.

Досега, тенисери од иста земја играа во финалето во двојки за мажи само двапати, Британци во 1908 година во Лондон и Американци во 1904 година во Сент Луис.

Но, мора да додадеме дека тенисот од Олимпијадата во Париз во 1924 година до Олимпијадата во Сеул во 1988 година не беше на програмата.

Во женски двојки, само еднаш се случи во финалето да има двојки од иста земја. Во Антверпен во 1920 година, Британките Кетлин Мекејн и Винифред МекНир беа подобри од Винфрид Беамиш и Дороти Холман.

Во мешани двојки се случи трипати финалистите да бидат од иста земја (1912. 1924, 2016).

Пред пет години во финалето на мешани двојки, Американките Бетани Матек-Сандс и Џек Сок ги победија сонародниците Венус Вилијамс и Раџеева Рама.

Во Париз во 1924 година, во финалето на микс, златото го освоија Американците Хејзел Вајтман и Р. Норис Вилијамс со победа против сонародниците Марион Џесап и Винсент Ричардс.

На Олимписките игри во Стокхолм се играа два тениски турнири, и на отворено и на затворено. Надвор, финалето во микс го играа британски парови, пренесе Хина.

Слични содржини