Три намирници кои се природни антибиотици

од Stefanija Kuzmanovska

Постојат намирници кои имаат чудесни својства против вируси и инфекции – како што се рен, лук и босилек.

Наместо да се редиме во аптеките за скапи лекови и имуностимуланси, можеме да го зајакнеме имунитетот со производи што ги имаме во кујната.

Рен

Ренот се користи во народната медицина за лекување на кашлица, настинка, бронхитис и синузитис. Дејствува како силно средство против грип, ја зголемува одбраната на организмот од настинка и грип, го зајакнува имунитетот и се бори против респираторни заболувања.

Тој е исклучително корисен кај грипот и делува како природен антибиотик затоа што убива патогени бактерии во организмот. Ги елиминира вирусите и бактериите што се наоѓаат во устата, носот и грлото.

Докажано е и дека консумацијата на рен ја зголемува одбраната на организмот од настинка, грип, воспалено грло и помага во отворање на дишните патишта.

Лук

Лукот има способност да ги елиминира штетните бактерии, да исчисти вируси од крвта и да помогне при болести на внатрешните органи и респираторниот тракт. Го намалува крвниот притисок и спречува згрутчување на крвта. Во едно чешне лук содржи повеќе од 400 корисни компоненти.

Лукот е богат со природни антиоксиданти кои ги уништуваат слободните радикали и го зајакнуваат имунитетот. Лукот содржи хемиско соединение алицин, богато со органски сулфур и е клучна компонента во борбата против штетните бактерии. Алицинот се екстрахира со дробење и кршење на интегритетот на каранфилчето.

Босилек

Босилекот е природен антибиотик кој го штити организмот од инфекции поради неговите средства за дезинфекција и бактерицидно дејство. Содржи бета каротен, антиоксиданти, како и манган, фосфор, магнезиум, железо, флавоноиди, калциум. Богат е и со витамин А.

Босилекот е ефикасен во ублажување на симптомите на настинка, грип, треска. Поради своите спазмолитични својства, тој често се користи против голема кашлица. Заедно со неговиот ефект за ублажување на кашлицата, се користи во третман на астма, бронхитис, инфекции на синус. Ја подобрува циркулацијата на крвта, ги зголемува и оптимизира метаболните функции на организмот.

 

loading...

Слични содржини