Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Трифуновиќ одговори на критичарите на протестот во свој стил (ВИДЕО)

Трифуновиќ одговори на критичарите на протестот во свој стил (ВИДЕО)

Лидерот на Движењето на слободни граѓани, Сергеј Трифуновиќ, рече дека вечерашниот протест пред Националното собрание е чист граѓански собир, на кој немало десничари, членови на Левијатан и служби.

Додека тој даваше изјава за телевизија, можеше да се слушне некој како му вика во позадина: „Лажна опозиција!“.

Сергеј одговори ноншалантно, во свој стил: „Ај, мрш!“, а потоа продолжи да разговара со новинарот.

На прашањето дали протестите ќе бидат стопирани од утре, имајќи предвид дека Владата на Србија донесе мерки во борбата против ширењето на коронавирусот , Трифуновиќ одговори: „Ќе видиме за тоа. Тие мерки се воведени само за да се спречи ова овде. На тоа не треба да се согласи во која било смисла. Тоа е уште еден ефтин трик на еден човек, да не го спомнувам неговото име“.

Тој го оценува седењето на учесниците пред собранието како разлика помеѓу тврдите десничарски групи, за кои вели дека се „кучиња на службата“ и „вметнат елемент“ во намерата да се обидат да направат насилен протест.

„Државата ги донесе своите луѓе да направат карамбол овде, така што (Ана) Брнабиќ и (Драган Ј.) Вучичевиќ на „Пинк“ можат да бидат згрозени од тоа како ме нападнаа, а нивните луѓе ме нападнаа, рече Трифуновиќ за Н1.

Тој додаде дека е важно протестите да не запираат, дури и ако има пауза во текот на летото и заради епидемијата на коронавирусот.

– Не видов такви сцени како вчера, дури и за време на Слободан Милошевиќ. Не видов како полицијата тепа некој што е на земја, и сите го удираа со пендрек или нога – забележува лидерот на PSG.

Тој додава дека бруталноста на полицијата дала доволно материјал за да не згаснат протестите. На прашањето за односите со колегите од Алијансата за Србија, Трифуновиќ рече дека претходно му кажал на лидерот на Народната партија, Вук Јеремиќ, дека треба да се согласат да имаат иста цел и ист непријател, но различни средства и различна борба.

Трифуновиќ додава дека наративот дека некој е предавник, води кон инциденти како што се вчера, кога бил нападнат на протест или кога собирал потписи за изборите во Кнез Михајлова.

loading...