Триумф на „Нетфликс“ на Еми – седум награди за серијата „Круна“

од Vladimir Zorba

Серијата „Круна“ на „Нетфликс“ триумфираше на овогодинешното доделување на ТВ Оскарите. Приказната за британското кралско семејство донесе седум Еми, додека сериите „Дамин Гамбит“ и „Халстон“ го зголемија бројот на освоени награди на вкупно 10. Меѓу победниците беа Кејт Винслет, Џилијан Андерсон, Оливија Колман, Џош О ‘ Конор, Јуан Мекгрегор.

Најдобра драмска серија во 2021 година, според Американската академија за телевизиски уметности и науки, е „Круната“.

Улогите што ги играа во оваа серија на „Нетфликс“ донесоа Еми нај актерите Џилијан Андерсон, Оливија Колман, Џош О’Конор и Тобајас Мензис.

„Каков прекрасен крај на најнеобичното патување со ова прекрасно семејство. Ја сакав секоја секунда и едвај чекам да видам што ќе се случи следно“, рече Колман за серијата во која ја толкува улогата на кралицата Елизабета Втора.

Стриминг услугата синоќа славеше вкупно 10 пати бидејќи „Даминиот гамбит“ ја заврши ноќта со две награди, а Халстон со една.

„Дамин Гамбит“ триумфираше како најдобра мини-серија, а Скот Френк беше награден за режија на мини-серијата.

Јуан Мекгрегор е најдобриот главен актер во мини-серијата „Халстон“.

Стриминг услугата Епл ТВ + освои четири награди за серијата „Тед Ласо“.

Серијата „Мер од Истаун“, на ХБО, освои четири награди. Кејт Винслет беше наградена за насловната улога, Еван Петерс и Џулијан Петерсон за споредни улоги.

Наградите Еми беа доделени синоќа во Лос Анџелес во присуство на повеќето номинирани, иако британските кандидати беа во студиото во Лондон.

Водителот беше стенд-ап комичарот, актер и ТВ водител Седрик ди Ентертејнер.

Слични содржини