Тројца навивачи избодени во Германија: Напаѓачот ги бркал со нож, полицијата го застрела

од Vladimir Zorba
530 прегледи

Тројца навивачи беа избодени со нож во петокот вечерта во Мејнхем, во дворот на куќата каде што беше организиран да го следат натпреварот меѓу Германија и Шкотска.

Според полициските информации, сторителот бил „јужен тип“. Според „Magdeburger Folkstimme“, тој наводно со нож им се заканувал на луѓето во градините спроти улицата. Мештаните веднаш повикале полиција.

Кога напаѓачот влетал во дворот и почнал да ги боде навивачите, луѓето панично врескале и избегале. Она што никој не го знаеле тогаш е дека пред случајниот напад, непознатиот маж веќе убил еден човек на друга локација.

Кога по неколку минути пристигнале полицајците, убиецот тргнал кон нив, а потоа ги нападнал полицајците.

„Користено е огнено оружје“, изјави портпаролката на полицијата за BILD во саботата наутро. Насилникот починал во болница.

Овој шокантен инцидент не е сам во низата слични настани кои ја вознемирија јавноста, вклучувајќи го и неодамнешниот напад со нож во Манхајм, кој резултираше со сериозни повреди на полицаец.

Слични содржини