Тројца поранешни претседатели на САД ќе се вакцинираат пред камери

од Nikola Popovski

Поранешните американски претседатели Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон изразиле подготвеност јавно да се вакцинираат против коронавирус со цел да ги охрабрат граѓаните да ја примат вакцината.

Обама (59) изјавил дека има „целосна доверба“ во здравствените власти, чиј дел од нив е и имунологот Ентони Фаучи, научник многу ценет во САД.

„Ако Ентони Фаучи ми каже дека вакцината е безбедна и може да ме заштити од коронавирус, нема да се двоумам дали да ја примам“, изјавил Обама и додал дека е подготвен да ја прими вакцината пред камера за граѓаните да видат дека верува во науката.

Неименуван портпарол на медиумите, Џорџ Буш, соопштил дека 74-годишниот поранешен претседател е исто така подготвен да ја промовира вакцината за коронавирус.

Неименуван портпарол на Бил Клинтон реагирал на ист начин, велејќи дека поранешниот претседател, кој има 74 години како Буш, исто така е подготвен да се вакцинира пред камерите со цел да ги охрабри Американците да ја примат вакцината.

Медиумите денес ги повикаа новоизбраниот претседател Џозеф Бајден (78) и идната потпретседателка Камала Харис (56) да ја примат вакцината за коронавирус во живо на телевизија за да ги уверат оние кои се сомневаат во вакцината.

Слични содржини