Трудо победи на изборите во Канада

од Vladimir Zorba

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт откако победи на изборите во понеделникот и неговиот главен противник го призна поразот, но неговите либерали не успеаја да постигнат мнозинска победа.

Трудо, кој е на власт од 2015 година и беше малцинство во парламентот од 2019 година, одлучи на предвремени избори да се обиде да капитализира за управувањето со кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус, која вклучуваше големи финансиски грантови за поединци и бизнис заедница и висока стапка на вакцинација.

Наместо тоа, Ројтерс посочува во своите први рејтинзи, ќе заврши таму каде што започна по неочекувано тесна трка која се карактеризира со бледа кампања и гнев поради свикување избори за време на пандемијата.

Околу 27 милиони Канаѓани со право на глас гласаа за 338 членови на Долниот дом и на партијата и се потребни 170 места за да има мнозинство.

Ако ниту една од двете партии кои се менуваат на власт од 1867 година не освои мнозинство во парламентот, победникот ќе формира малцинска влада.

За тоа, тие ќе треба да преговараат со помалите партии како што е Новата демократска партија на Јагмит Синг (НПД, левица), која освои 20 проценти од гласовите, или блокот Квебек, сепаратистичка партија предводена од Ив-Франсоа Бланшет, која повторно доби сила кон крајот на кампањата.по контроверзиите за местото на Квебек во Канадската конфедерација.

Тука се и Зелените Анами Пол, чија порака за итноста за справување со климатското прашање беше тешко достапна за гласачите поради неединството и падот на угледот на партијата.

Слични содржини