Актуелно
Почетна / Македонија / ЦД со изјава на Мукоски меѓу доказите за организаторите на 27 април

ЦД со изјава на Мукоски меѓу доказите за организаторите на 27 април

Низа барања за докази доставила одбраната на организаторите на крвавиот упад во Собранието, чие судење почнува денеска.

Обвинетиот екссобраниски спикер, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, побарал да се одложи рочиштето бидејќи поканата му стигнала на 17.02 па немало доволно време да се подготви одбраната.

Обвинетиот ексминистер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доставил ЦД со изјава од Собранието на пратеникот Крсто Мукоски, а кој побарал изјавата да биде доказ за судскиот процес за организаторите на 27 април.

Поднесоци адвокатите поднесувале до вчера, иако рочиштето беше закажано уште во јануари. Одбраната се жалела и дека обвинителката Вилма Русковска не им ги доставила на увид сите докази, со што им било прекршено правото за фер судење. Како докази се побарани и сите забелешки од УБК, кои се однесувале на операцијата ,,платформа”.

Адвокатот Дончо Наков посочи дека не биле исполнети условите за судење и побара доказите од првото судење за 27 април, бидејќи произнесувањето дали обвинетите чувствуваат вина било врзано со доказите.

А.Т.

loading...