Црн финансиски извештај: Долгот на Барселона изнесува над милијарда евра!

од Stefanija Kuzmanovska

Студен туш пристигнува утрово за навивачите на Барселона. Она што се шпекулираше со месеци сега е официјално – вкупниот долг на каталонскиот клуб е над милијарда евра!

Да, добро прочитавте, долгот на Барселона изнесува точно 1.170.000.000 евра, што беше потврдено со годишниот финансиски извештај. Претседателот во заминување Жосеп Марија Бартомеу го доведе клубот на работ на пропаст со лошо деловно работење.

Барселона веќе потврди долг од над една милијарда евра во сезоната 2019/20, а според артиклите изгледа вака: 730 милиони евра се краткорочни долгови, уште 138 милиони евра треба да се достават по сезоната 2021/22, и уште 71 милион евра по натпреварот 2022/23 година, а потоа неверојатни 233 милиони евра во 2024 година.

Најголемите долгови на Барселона се кон различни банки од 256 милиони евра. Фактот што тимот се согласи да се откаже од дури 122 милиони евра во ноември, што треба да се плати во следните четири години, а тоа е дополнителен товар, не помогна да се намали долгот.

Уште 2,5 милиони евра се должат на име на осигурувањето. Барселона изгуби 100 милиони евра од почетокот на пандемијата на коронавирусот, што за првпат го изјави претседателскиот кандидат Џоан Лапорта за време на доставувањето потписи за изборите.

Каталонскиот клуб е во конкуренција 2019/20 „сврте“ 855 милиони евра, што е за 203 милиони помалку од планираните милијарди евра.

Освен пандемијата, најголем товар на буџетот се неплатените трошоци за трансфери во други клубови. Краткорочните долгови се околу 126 милиони евра, а кога на тоа ќе се додадат долгорочни обврски, минусот е близу 200 милиони.

Значи, на Барса и претстојат тешки години, па новиот претседател Џоан Лапорта ќе има тешка работа.

Слични содржини