Црн рекорд во САД: 4.300 смртни случаи од Ковид-19 за еден ден

од Nikola Popovski

САД поставуваат нов дневен рекорд од 4.300 смртни случаи од коронавирус, додека вниманието на јавноста е насочено кон последиците од бунтот во Капитол. Вкупниот број на смртни случаи во земјата од Ковид-19 надмина 380 000, според Универзитетот Џон Хопкинс, и забрзано се приближува до бројот на убиени Американци во Втората светска војна, околу 407 000.

Потврдените инфекции со коронавирус ја надминаа бројката од 22,8 милиони.

САД вчера забележаа 4.327 смртни случаи, а Аризона и Калифорнија се меѓу најтешко погодените земји.

Смртноста нагло се зголеми во последните два и пол месеци, а просечниот број на нови инфекции е околу 250 000 скоро секој ден, и покрај тековната вакцинација.

Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести, повеќе од 9,3 милиони Американци ја примиле првата доза на вакцината, или помалку од 3 проценти од населението. Тоа е премалку, според експертите кои тврдат дека е потребно стотици милиони граѓани да примат вакцина за да се победи епидемијата.

Направени се напори за интензивирање на вакцинацијата низ целата земја. На стадионите и на други места се отворени контролни пунктови каде што граѓаните можат да ја примаат вакцината преку прозорците на автомобилите. Исто така, сè поголем број земји започнаа да ја вакцинираат следната приоритетна група, постарите граѓани, досега на повеќето места се вакцинирани само здравствените работници и корисниците на домови за стари лица. Администрацијата на Трамп вчера ги објави плановите за забрзување на вакцинацијата и нареди дистрибуција на поголема количина вакцини кои ќе обезбедат луѓето да ја примат втората доза на време.

loading...

Слични содржини