Тухел одговори на прашање за Роналдо и Левандовски

од Vladimir Zorba

По потпишувањето на Рахим Стерлинг, менаџерот на Челси, Томас Тухел, објасни дека засега нема намера да ангажира друг напаѓач. Тој го објасни ова на прашањето дали го сака Кристијано Роналдо или Роберт Левандовски кои се поврзуваат со поранешниот европски првак.

„Не би ја исклучил опцијата (забелешка – да земеме нов централен напаѓач), но засега тоа не е наш приоритет. Нашата главна цел сега е да ја засилиме одбраната и тоа не е тајна. После тоа ќе видиме какви други опции има“, изјави германскиот тренер за Sky Sports.

„Се бориме против двата најсилни тима (веројатно мисли на Манчестер Сити и Ливерпул), но и Тотенхем досега води многу активна трансфер политика – додаде тој. – Тие веројатно моментално го имаат најсилниот тим што некогаш го имале и се радуваат на еден од најдобрите менаџери во светот (Антонио Конте). Во исто време, Манчестер Јунајтед никогаш не бил срамежлив да донесе ново засилување, а Арсенал исто така направи неколку солидни влезни трансфери. Затоа мораме да продолжиме да бидеме на ниво“.

„Влогот е голем и ние се бориме не само против најдобрите тимови кои некогаш играле во Премиер лигата, туку и против најдобрите менаџери. Сфаќаме дека ова е случај кога ќе ги погледнеме трансферите што ги направи Тотенхем и класата на тренер таму. Истото може да се види и со Арсенал и Манчестер Јунајтед. Ова е најголемиот предизвик што може да ве очекува“.

„Сега излегуваме од период на ограничувања. Загубивме и играчи од врвна класа – играчи кои беа клучни за нас. Се наоѓаме во период кога го променивме сопственикот. Заостанавме во трансфер битката и заостанавме во поредокот. Има работи за подобрување. Потпишувањето на Рахим Стерлинг покажува дека сме во позиција да се бориме. Тоа покажува дека Челси е амбициозен клуб. Тоа е добро затоа што ние сме тука и подготвени сме да се натпреваруваме. Сакаме да се бориме, го сакаме ривалството за врвот. Но, за тоа ни требаат засилувања од врвна класа, бидејќи во спротивно нема да имаме шанса“, заклучи Тухел.

Слични содржини