Турција го одби сочувството на САД: „Знаеме од каде бил координиран нападот“

од Stefanija Kuzmanovska

Турција одби да го прифати сочувството од Соединетите Американски Држави по терористичкиот напад во Истанбул, изјави министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

„Знаеме од каде е координиран нападот. Ја добивме пораката и знаеме за што се работи. Не прифаќаме сочувство од Американската амбасада. Ние не сме лоши кон никого, но повеќе не можеме да ги толерираме овие подли постапки. Улицата Истиклал е наше дете. Да не го фатевме напаѓачот, тој денеска ќе избегаше во Грција“, рече министерот, пренесе Си-Ен-Ен Турк.

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер претходно изјави дека САД го осудуваат чинот на насилство што се случи во Истанбул и им изразува сочувство на семејствата на жртвите.

Слични содржини