Турција ќе ги заостри мерките за безбедност на границата со Сирија, вети Давутоглу

од desk3

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу вети дека ќе ги заостри мерките за безбедност на границата со Сирија по нападот во градот Суруч вчера, при што загинаа 30 лица.

epa02893369 Turkey's Foreign Minister Ahmet Davutoglu speaks during a press conference in Ankara, Turkey, 02 September 2011. Davutoglu said Turkish-Israeli diplomatic relations are to be downgraded to the level of second-secretary. A United Nations review of Israel's May 2010 raid on a Gaza-bound aid ship, in which nine activists were killed, has found Israel at fault but said Israel's blockade of Gaza was both legal and appropriate, according to the New York Times. The U.N. report said the way Israeli forces boarded the vessels was 'excessive' and 'unreasonable.'  EPA/VOLKAN FURUNCU TURKEY OUT  EDITORIAL USE ONLY/NO SALES/NO ARCHIVES

Инспекторите сугерираат дека експлозијата била предизвикана од бомбаш-самоубиец жена која и припаѓала на “Исламска држава”, објави ББС.

БиБиСи коментира дека властите во Турција почнаа да преземат мерки против вооружените групи,а порано властите беа обвинувани дека ги игнорираат.

Жртвите на нападот од понеделникот беа главно младински активисти, кои планирале да ја преминат границата и да одат во Сирија, за да помогнат со обновата на градот Кобане.

Кобане беше средиште на жестоки битки меѓу “Исламска држава” и курдските бунтовници, а во јануари Курдите ја вратија контролата над градот. Во Суруч има многу бегалци избегани од конфликтот во Кобане.

“Турција ги презеде и ќе продолжува да ги презема сите потребни мерки против” Исламска држава “, рече Давутоглу за време на конференција во Анкара.” Соочени сме лице в лице против тероризам. Имаме волја да ги најдеме и казниме одговорните. Мерките за безбедност на границата со Сирија ќе бидат затегнати “, додаде премиерот.

Слични содржини