Турција падна во политичка криза по изборите

од desk3

Владејачката Партија на правдата и развојот на Турција ги доби спроведените во неделата парламентарни избори, но губи апсолутното мнозинство што може да ја внесе земјата во политичка криза.

430x330

При 99,99% од избројаните околу 47 милиони гласачки ливчиња владејачката партија на претседателот Реџеп Ердоган освои 40,8% од гласовите, што и дава 258 места во 550-члениот парламент. Партијата губи околу 100 места во споредба со претходните избори. За прв пат од почетокот на изминатата деценија партијата на Ердоган ќе мора да бара коалициски партнер.

Втора е Републиканската народна партија со 24,96% од гласовите или 132 места во парламентот. Таа е проследено со екстремно десничарската Партија на националистичко движење со 80 места или 16,29%.

Вистинскиот победник на одржаното вчера гласање е прокурдската народна демократска партија, која за прв пат ја поминува 10% -бариера со своите 13,12%, што и дава 80 места.

Одѕивот бил 86,63%.

Во следните 45 дена, ако не биде склучена коалиција, постои реална веројатност да бидат одржани нови избори.

Иако екстремно десничарската Партија на националистичко движење се гледа како најверојатен коалициски партнер на Партијата на правдата и развојот, таа ја исклучи варијантата да учествува во таква управување. Прокурдската партија исто исклучува такво сценарио.

Лидерот на десничарската партија, Девлет Бахчели повика на нови избори, ако партијата на Ердоган не успее да формира коалиција.

“Првата веројатност за коалиција мора да биде меѓу Партијата на правдата и развојот и прокурдската партија. Вториот модел може да биде Партијата на правдата и развојот и главната опозициска Републиканска народна партија со прокурдската “, истакна тој пред турски весник, додавајќи:” Ако сите овие сценарија не успеат, мора да се одржат предвремени избори “.

Прокурдската партија објави дека не е склона да коалицира со партијата на Ердоган.

“Им ветивме на нашите луѓе, дека нема учествуваме во обликувањето на внатрешна или надворешна коалиција со Партијата на правдата и развојот. Ние сме категорични по ова прашање “, изјави лидерот на партијата Селахатин Демиртас.

Главната опозициска партија соопшти дека е подготвена да се формира коалиција, ако другите партии ги испочитуваат предизборни ветувања да не се формира влада со владејачката партија.

Владејачката партија ја отфрли веројатноста за предвремени избори и најави дека ќе се обиде да формира коалиција.

“Блумберг” претставува 5 сценарија поврзани со тоа што ќе се случи во наредните недели: нови избори; малцинска влада со Партијата на правдата и развојот (најверојатната); коалиција меѓу Партијата на правдата и развојот и прокурдската партија, или со Партијата Националистичко движење; последната опција е поврзан со други коалиции.

Рекорден број жени влегуваат во парламентот – 96. Во 2011 година место најдоа 79 жени.

Аналитичарите истакнуваат 5 акценти по спроведените парламентарни избори во Турција: По 12-годишно управување на Партијата на правдата и развојот ситуацијата се сврте против Ердоган; Демократијата функционира, дури за Курдите; резултатите можат да помогнат во напорите за ставање крај на конфликтот со курдските бунтовници; политичка несигурност за непознат временски период и Турција нема да се врати во тешките денови од 70-тите и 90-тите години на XX век.

Европската унија ги поздрави резултатите од изборите како “јасен знак за афирмација на демократијата во Турција”.

“Фактот дека сите големи политички партии добија застапеност во новиот парламент е од исклучителна важност”, додаваат во соопштението на шефот на надворешната политика Федерика Могерини и комесарот за европското проширување Јоханес Хан.

Слични содржини