Турција предупреди: Уште еден милион мигранти тргнуваат кон Европа

од Vladimir Zorba

Над еден милион Сиријци се очекува да избегаат во соседна Турција по почетокот на руската кампања против терористите во Сирија и новите судири меѓу групите во земјата. Многумина од имигрантите се очекува да не останат во Турција, а да продолжат патот кон Европа.

20151030.hhuecsjnvz

Со доаѓањето на зимата, насилството продолжува да се шири низ арапската земја, особено во северниот дел, каде воздушни напади на исламистите се нанесуваат секој ден. Рејтингот на високи турски официјални лица предвидуваат дека најмалку еден милион Сиријци ќе се обидат да влезат во Турција оваа зима, пишува The Telegraph. Ако предвидувањата се обистининат, Турција ќе стане дом за тројца на секои четири сириски бегалци. Веста дојде во услови на предупредувањето на високиот претставник на ЕУ Федерико Могерини дека Заедницата ризикува да се распадне ако не реагира на најтешката  миграциска  криза од Втората светска војна . Могерини вели дека ако ЕУ само се потпира на реакцијата на одделните држави по европски проблеми, тогаш “кризата ќе се влоши, со верижна реакција на јавните анкети и националните влади”. За да се спречи ова, Унијата треба да биде опремена со “алатки за предизвикот “, без кој” постои ризик од распаѓање “.

loading...

Слични содржини