Актуелно
Почетна / Магазин / Деликатеси / Туршија без конзерванс што трае цела зима

Туршија без конзерванс што трае цела зима

Туршијата е една од најомилените зимски салати, а во некои домаќинства уште е зачувана традицијата на домашно подготвување, наместо купување од маркет.

Освен тоа, докажано е дека содржи и пробиотици, како и природни состојки кои го забрзуваат метаболизмот, го подобруваат имунитетот и го регулираат крвниот притисок.

За подготовка, потребни се:

5 кг зеленчук во сооднос по избор (краставички, карфиол, зелен домат, морков…)
5 литри вода
1 литар оцет 9%
12 лажици шеќер
5 лажици сол
Винобран
Зачин (бибер, копар, чешниња лук…)

Начинот на подготовка можете да го пронајдете ТУКА.

loading...