Турскиот Togg доби 177.467 преднарачки

од Vladimir Zorba

Првата турска марка за електрични возила Togg доби 177.467 преднарачки за првиот модел T10X во првите 12 дена, јавува Анадолија.

Преднарачките за овој автомобил започнаа на 16 март, а завршија во понеделникот.

Компанијата ќе испорача 20.000 модели T10X оваа година, а ќе се одржи ждрепка за да се утврди кој ќе ги добие првите 20.000 електрични автомобили.

Претходно, компанијата најави дека бројот на испораки во 2023 година ќе биде 12.000, но по големата побарувачка, бројот се зголеми на 20.000.

Цената на стандардниот модел T10X се движи од 953.000 турски лири (околу 50.200 долари) до 1.055 милиони лири (околу 55.600 долари), додека моделот со долг домет чини 1.215 милиони лири (околу 64.000 долари).

Со две различни опции за батерии за T10X со погон на задните тркала од 160 kW (218 коњски сили), клиентите можат да изберат помеѓу опсег од 314 или 523 километри.

Првата верзија на T10X може да забрза од 0 до 100 km/h за 7,6 секунди, додека втората, која ќе започне со испорака на 29 октомври, може да го постигне тоа забрзување за 4,8 секунди.

Втората верзија има и погон на сите тркала, со моќност од 320 kW (435 коњски сили).

Батериите Togg T10X може да се полнат од 20 проценти до 80 проценти за помалку од 28 минути на станиците за брзо полнење.

Возачите исто така можат да избираат од шест различни бои за електричното возило.

Слични содржини