ТУРЦИ НАПРАВИЛЕ ХАОС ВО АВСТРИЈА: Имале свадба со 700 гости, најмалку 40 имаат корона, младенците ги очекува казна (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Во австриската општина Шремс, една турска свадба предизвика кластер на коронавирус, чиј точен обем сè уште не е познат.

Од самиот почеток, организаторите на венчавките не беа фер кон општинските власти.

„Во општината беше пријавена прослава со 350 луѓе, но имаше многу повеќе“, посочуваат тие од санитарниот штаб на Долна Австрија.

Досега од оваа свадба се регистрирани 43 пациенти и не е исклучено бројот значително да се зголеми.

Имено, се претпоставува дека на свадбата имало околу 700 гости.

Претседателот на општината, Стефан Груш ги обвини семејствата дека не ги почитуваат мерките.

„Немаше целосен список на гости. Тие не лажеа една недела“, критикуваше тој, додавајќи дека тоа го забавува трагањето на контактите.
Поради ваквото однесување, на брачната двојка и се заканува пријава.

Остри критики пристигнаа и од министерката за интеграција, Сузана Раб, која рече дека е неодговорно да се организираат вакви големи прослави за време на глобалната пандемија.

Таа исто така вели дека не е прифатливо младенците да не сакаат целосно да соработуваат со властите.

 

loading...

Слични содржини