Турција планира да испрати свои војници во Катар, полиците во продавниците се празнат

од desk2

Турската Влада до Парламентот во Анкара достави предлог за усвојување на закон по итна постапка, со кој ќе и се овозможи на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар.

Со законот, покрај стационирањето на турски војници во база на катарска територија, се предвидува и соработка меѓу Турција и Катар во сферата на одбраната.

Ваквата одлука на Анкара во западните медиуми се оценува како поддршка на Турција за Катар, кој од пред два дена се најде под дипломатска и економска изолација од страна на повеќе арапски земји, кои ја обвинија Доха за поддршка на тероризмот и за финансирање на екстремни исламистички групи.

Катар од своја ги отфрла ваквите обвинувања и најави подготвеност за надминување на кризата преку дијалог.

На одлуката на арапските земји, предводени од Саудиска Арабија и Египет, реагираше турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој оцени дека изолацијата на Катар нема да ги реши проблемите и најави дека Анкара ќе стори се што е во нејзина можност да посредува во надминувањето на кризата.

Турција има добри односи со Катар, а двете земји го подржуваат движењето Муслиманско братство во Египет, како и сириските бунтовнички групи.
Катар е во разговори со Иран и Турција во напор да обезбеди доволно храна и вода. Се стравува дека поради кризата наскоро може да снема основни животни намирници.


Катар е една од најбогатите земји во светот, но увезува најголем дел од животните намирници. Со оглед на тоа што поради кризата и прекинот на дипломатските односи од страна на неколку арапски земји, отпаднаа двата најголеми трговски партнери – Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, Катар почна да преговара со други земји за непречено снабдување со храна и вода. „Разговараме со Турција, Иран и други земји“, рече денеска неименуван официјален претставник за агенцијата Ројтерс. Официјална Доха нагласува дека во продавниците има доволно зрнести намирници за четири недели, а има и големи резерви на основни животни намирници.

Слични содржини