Турција праќа 4.000 борци од Сирија во поддршка на Азербејџан

од Vladimir Zorba

Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана, Шушан Степанијан, изјави денес дека Министерството за одбрана на непризнатото подрачје на Нагорно Карабах успеало да ја врати контролата врз бројните позиции претходно окупирани од азербејџанската армија.

„Единиците на Артсак ја вратија контролата за време на борбите над областите што претходно ги загубија“, рече таа.

Како што рече таа, азербејџанските трупи ги продолжиле нападите утрово со употреба на тешка артилерија и оклопни возила, вклучително и тешки пожарни системи.

– Утрово околу 07:30 часот, згрозени од големите загуби што ги претрпеа, непријателите користеа тешки ракетни лансери ТОС со повеќе цевки. Ерменската страна не претрпе никакви загуби – напиша портпаролката на ерменското министерство на Твитер.

Ерменските и азербејџанските сили ги продолжија судирите денес втор ден по ред, а двете страни меѓусебно се обвинуваат за употреба на тешка артилерија.

Ерменскиот амбасадор во Русија денес изјави дека Турција испратила околу 4.000 борци од северна Сирија во Азербејџан за време на конфликтот со одделниот регион Нагорно Карабах, пренесе Интерфакс.

Амбасадорот Вардан Тоганјан рече дека овие борци учествуваат во судирите во Нагорно-Карабах, азербејџански регион со кој управуваат етнички Ерменци, пренесе агенцијата РИА.

loading...

Слични содржини