Твитер брише милиони следбеници од официјалната сметка на претседателот на САД

од Vladimir Zorba

Твитер потврди дека ќе избрише милиони следбеници од официјалната претседателска сметка на САД на таа социјална мрежа пред тие да бидат префрлени во администрацијата на избраниот американски претседател Џо Бајден, пренесе денес Ројтерс.

Тимот на Бајден беше против планот, но гигантот изјави дека нивната одлука е недвосмислена.

Овој потег претставува пресвртница од последната транзиција, кога Твитер во 2016 година се согласи со барањето на Доналд Трамп да наследи милиони следбеници на Барак Обама.

Во 2016 година, администрацијата на Трамп ги апсорбираше сите следбеници на Обама на Твитер на сметките на @POTUS и @WhiteHouse, објави Роб Флагерти, дигитален директор на новоизбраниот претседател.

Од Твитер дојде информација дека администрацијата на Бајден сега ќе мора да започне од нула, што влијае на следбениците на владините профили како што се @POTUS и @FLOTUS и сите ќе бидат префрлени на Бајден кога тој ќе го преземе претседателското место во јануари

Од Твитер беше речено дека оние што ги следат тековните претседателски налози ќе бидат информирани да бидат архивирани и ќе им биде дозволено да ги следат новите на администрацијата на Бајден.

Личната сметка на Бајден, @JoeBiden, има 21,7 милиони следбеници и овој потег нема да влијае на него.

Претседателот Трамп го искористи својот профил на Твитер, како за професионални, така и за лични потреби, за да комуницира со гласачите, а за време на неговиот престој во Белата куќа, тој твитна повеќе од 50.000 пати.

Сепак, според „Factbase“, веб-страница што следи твитови и броеви на следбеници, Трамп изгубил 369.849 следбеници на неговата лична сметка од ноември досега.

Во истата временска рамка, новоизбраниот претседател Бајден добил 2.671.790 следбеници.

Одлуката на Твитер доаѓа само неколку дена откако извршниот директор Џек Дорси предупреди голем број политички фигури на платформата, вклучувајќи ги Трамп, Бајден и новоизбраната потпретседателка Камала Харис.

„Со оглед на тоа што милиони луѓе ја следат сметката, а фановите на Трамп се прилично фанатични, Твитер може да направи паметен потег за да обезбеди неутрализирање на потенцијалните негативни страни и твитовите водени од омраза пред новоизбраниот претседател да стапи на должност“, рече експертот за маркетинг Ребека Лоџ.

loading...

Слични содржини