УЕФА најде начин како Манчестер Јунајтед да игра во Лига Европа

од Vladimir Zorba
2,4K прегледи

УЕФА сепак ќе му дозволи на Манчестер Јунајтед да учествува во Лига Европа, иако има сериозен случај со правилата. Според информациите на „Тајмс“, европската централа нашла решение за проблемот кој ја засега и Ница.

Проблемите произлегуваат од правилата на ФИФА и УЕФА кои не дозволуваат повеќе од еден клуб со најмалку 30 проценти сопственост да се натпреваруваат на ист турнир. Новите косопственици на 20-кратниот англиски шампион од „Инеос“, кои официјално му се приклучија на клубот во февруари, купија 27,7% од Манчестер Јунајтед, но со обврска да инвестираат дополнителни 245 милиони фунти во инфраструктурата на клубот, која ќе ја преземе сопственоста на 30%. Сепак, хемискиот гигант ја поседува и Ница, која исто така се пласираше во Лига Европа, што всушност го создава конфликтот со правилата на фудбалската централа. Во такви случаи, приоритет има клубот кој завршил прв во своето првенство. Сега е Ница (петта во Франција) откако Јунајтед заврши на осмото место во Премиер лигата.

Во основа, денеска истекува рокот во кој Манчестер Јунајтед требаше да ги достави до УЕФА потребните документи за да добие можност да биде дел од Лига Европа, бидејќи во спротивно ќе треба да оди во Конференциската лига. Сепак, штабот е веќе подготвен со одлука, тврди „Тајмс“, повикувајќи се на документ што го видел известувач на изданието.

Ница се планира да биде управувана од привремено создаден „blind trust“ (термин што значи анонимно управување со доверба во кое акционерите не знаат ништо за холдингот и немаат право да влијаат на него – н.з.). Планот е оваа структура да ја води тим специјално назначен од УЕФА.

Сепак, оваа практика би била исклучок само за претстојната сезона на европските турнири, иако слична шема оваа пролет се користеше со Милан и Тулуз во Лига Европа, кои исто така имаат заеднички сопственик – RedBird Capital Partners.

Истиот случај е и во Лигата на шампионите со Жирона и Манчестер Сити, кои исто така имаат заеднички сопственик во лицето на „Сити Фудбал Груп“. Тоа значи дека шпанскиот клуб преку раководство со таква структура ќе може да ужива во учеството во ЛШ, бидејќи во спротивно ќе мора да се пресели во Лига Европа.

Официјалното мислење од УЕФА се очекува да биде објавено во рок од две недели.

Слични содржини