„Во согласност со член 31(4) од Дисциплинските правила на УЕФА, денеска е назначен етички и дисциплински инспектор на УЕФА за да спроведе истрага за можното расистичко и/или дискриминаторско однесување на навивачите што наводно се случило за време на групата на УЕФА Европското првенство 2024 година. Етапен натпревар помеѓу репрезентативните селекции на Фудбалскиот сојуз на Хрватска (ХНС) и Фудбалскиот сојуз на Албанија (ФСХФ), одигран на 19 јуни 2024 година во Хамбург, Германија – се наведува во соопштението на УЕФА“, пренесува Б92.

На натпреварот од второто коло од групата Б на Европското првенство (2:2), во 59. минута хрватските и албанските навивачи почнаа да ги скандираат паролите „Убиј, убиј Србина“ и „Србе на врбе“