УЕФА покрена дисциплинска постапка против Фудбалската федерација на Албанија

од Vladimir Zorba
2,5K прегледи

Европската фудбалска централа (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против Фудбалската федерација на Албанија (ФСХФ) поради инциденти на натпреварот против Италија во првото коло на Европското првенство во Германија, јавува денеска Ројтерс.

Италија синоќа во Дортмунд ја победи Албанија со 2:1 во натпреварот од првото коло од групата Б на Европското првенство во Германија.

УЕФА соопшти дека покренала постапка против ФСХФ поради тоа што навивачите трчале на теренот и фрлале предмети на теренот. Исто така, УЕФА му наплати на ФСХФ за палење ракети за време на мечот со Италија, како и за „пренесување провокативна порака несоодветна за спортски настан“.

Слични содржини