Украина им постави ултиматум на Русија и Европа околу „Северен тек 2“

од Vladimir Zorba

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски им ги претстави на Русија и на Европа условите под кои Киев се согласува за пуштање на гасоводот „Северен тек 2“, се наведува во интервјуто објавено на веб-страницата на Кабинетот на претседателот.

Зеленски се пожали дека во случај да се пушти гасоводот, тогаш Русија може да ја принуди Украина во директен дијалог со самопрогласените републики на Донбас. Според него, на тој начин Москва ќе „надмине сè“ по прашањето на „Северен тек 2“.

„Треба да добиеме безбедносни гаранции, мислам дека тоа е фер. Најважната работа во безбедносните гаранции е враќање на нашите територии“, рече тој.

На прашањето каква компензација сака Украина од Русија и Западот, Зеленски рече дека смета на крај на војната, мир и стабилност, враќање на контролата врз териториите и енергетска безбедност. Тој подвлече дека во спротивно Киев ќе се бори за својата државност и против „Северен тек 2“, без оглед дали тоа го сака Европа или не.

Украинскиот претседател објасни дека тој самиот не верува дека оваа позиција ќе овозможи „враќање“ на Крим и Донбас.

„Благодарение на едно прашање, не можеме да ги решиме сите случаи за кои зборував“, рече тој.

Еден новинар беше заинтересиран како Украина планира да изврши притисок врз западните земји да направат нешто за тоа. Сепак, на Зеленски му беше тешко да одговори на ова прашање и тој само рече дека не е фер за Украинците да умираат за принципите на Европа и НАТО.

Зеленски претходно се противеше на изградбата на гасоводот. Тој го нарече проектот предизвик во сферата на безбедноста на Украина и изјави дека неговото пуштање во употреба е неприфатливо.

Русија повеќепати повикуваше на прекинување на споменувањето на „Северен тек 2“ во контекст на политизација, бидејќи станува збор за комерцијален проект што е исплатлив и за Русија и за Европската унија.

Покрај тоа, Москва постојано изјавуваше дека гасоводот ќе биде завршен и покрај сите обиди да се спречи тоа.

Слични содржини