Украина има мрежа на саботери во Русија

од Vladimir Zorba

УКРАИНА создаде мрежа на агенти и симпатизери во Русија кои работат на саботажа на руски цели и неодамна почна да ги снабдува со беспилотни летала за да извршат воздушни напади, потврдија за Си-Ен-Ен повеќе извори запознаени со американското разузнавање на оваа тема.

Американските власти веруваат дека овие проукраински агенти стојат зад нападот со беспилотни летала врз Кремљ на почетокот на мај. Беспилотните летала користени во тој напад биле лансирани, сметаат американските власти, од територијата на Русија, а не од Украина.

Не е јасно дали и други неодамнешни напади со беспилотни летала – вклучително и еден во станбена населба во близина на Москва и друг на нафтена рафинерија во јужна Русија – исто така биле извршени од руска територија или дали биле извршени од мрежа на проукраински оперативци во Русија.

Американските власти веруваат дека Украина организирала повеќе саботерски ќелии во Русија. Дел од нив се состојат од проукраински симпатизери и оперативци кои се добро обучени за ваков тип на војување. Се верува дека Украина им дава пристап до беспилотни летала произведени од Украина, а американски официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен дека нема докази дека некој од неодамнешните напади со беспилотни летала бил извршен од дронови испратени од САД во Украина.

Официјални лица не можеа дефинитивно да објаснат како Украинците успеале да ги пренесат беспилотните летала преку граница, но два извори изјавија за Си-Ен-Ен дека беспилотните летала најверојатно биле преместени по долго воспоставени патишта за шверц и можеби биле составени од компоненти кои претходно биле шверцувани преку граница.

„Кешот прави чуда“

Еден европски разузнавач, кој сакаше да остане анонимен, рече дека руско-украинската граница е огромна и исклучително тешка за контрола, што ја прави многу погодна за шверц. Овој факт, тврди тој, го користат Украинците речиси една деценија, откако ескалираа конфликтите со руската армија и другите проруски сили.

„Важно е да се разбере дека тоа е периферна област на Русија. Опстанокот е проблем на сите и затоа кешот прави чуда“, рече разузнавачот. Не е сосема јасно кој ги контролира тие проукраински агенти во Русија, велат изворите на Си-Ен-Ен, иако американските власти веруваат дека делови од украинската разузнавачка заедница се вклучени во операцијата. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги постави општите параметри за оваа операција, но не беше директно вклучен во планирањето или извршувањето, изјави извор за Си-Ен-Ен.

Шефот на воената разузнавачка агенција на Украина, Кирил Буданов, неуморно предлага многу храбри планови за операции против Русија и ги цени симболичните потези, изјавија американски официјални лица за Си-Ен-Ен.

Буданов: Сè што ќе кажам е дека ние убивме Руси

Неодамна објавените тајни документи на Пентагон открија дека американската ЦИА го повикала Буданов да ги „одложи“ нападите врз Русија на годишнината од руската инвазија, објави Вашингтон пост. Буданов се согласил со барањето на ЦИА, според тајните документи. Но, беспилотните летала беа видени во близина на Москва само неколку дена по првата годишнина од војната.

Во друг извештај на американското разузнавање до кој дојде Си-Ен-Ен се наведува дека на крајот на февруари, украинскиот претседател Зеленски „предложил напади со беспилотни летала врз руски воени цели во Ростовската област“ со оглед на фактот дека Украина нема оружје со долг дострел што може да достигне толку далеку.

Не е јасно дали планот е одобрен, но во руската област Ростов, нафтените капацитети се запалени по, како што се сомнева, повеќекратни напади со беспилотни летала извршени минатата година. Русија ги опиша нападите како „криминални дејствија на вооружените сили на Украина“.

„Се што ќе кажам е дека ние убивавме Руси“, изјави Буданов за Yahoo News минатиот месец кога беше прашан за нападот со автомобил-бомба во кој минатата година беше убиена ќерката на истакната руска политичка личност во предградие на Москва. Американската разузнавачка заедница тогаш процени дека операцијата е одобрена од елементи во украинската влада.

„И ќе продолжиме да убиваме Руси насекаде во светот до целосна победа на Украина“, додаде Буданов.

Стратешки обмислен воен план

Високи американски претставници јавно ги осудија нападите во Русија, предупредувајќи на потенцијална ескалација на војната. Но, приватно, американските и западните официјални лица изјавија за Си-Ен-Ен дека веруваат дека прекуграничните напади се паметна воена стратегија што може да ги пренасочи руските ресурси кон заштита на сопствената територија додека Украина подготвува голема контраофанзива.

Во вторникот, британскиот министер за надворешни работи изјави за новинарите дека Украина има „право да проектира сила надвор од нејзините граници за да ја поткопа способноста на Русија да проектира сила во самата Украина. Легитимните воени цели надвор од нејзините сопствени граници се меѓународно признати како дел од самоодбраната на една нација. .. Треба тоа да се признае“.

Францускиот вицеадмирал Николас Вожур, началник на операции на Здружениот Генералштаб, во петокот за Си-Ен-Ен изјави дека нападите во Русија се само „дел од војната“ и даваат можност да се испрати порака до руското население.

„Тоа е добар начин Украинците да испратат порака не само до Путин, туку и до Русите“

„Таму има војна и тоа може да ја интересира (руската јавност) во иднина“, рече Вожур за нападите. „Затоа, тоа е добар начин Украинците да испратат порака не само до Владимир Путин, туку и до руското население“, додаде тој.

Зборувајќи за нападите, тој рече дека на Украина „не и е забрането“ да размислува за тоа.

Украинските власти приватно велат дека планираат да продолжат со нападите во Русија, бидејќи тоа е добра тактика за одвлекување на вниманието што ја принудува Русија да се грижи за сопствената безбедност дома, според американски извор кој разговарал со украинските власти во последните денови.

Во разузнавачки извештај, британското Министерство за одбрана соопшти дека нападите на проукраинските партизански групи и нападите со беспилотни летала во пограничната област Белгород ја принудиле Русија да распореди „целосен спектар на воена огнена моќ на своја територија“.

„Руските команданти сега се соочуваат со акутна дилема“, се вели во извештајот, „дали да ја зајакнат одбраната во пограничниот регион на Русија или да ги зајакнат своите линии во окупирана Украина“.

Слични содржини