Украина очекува руски напад, го моли НАТО за помош

од Milan1

Украина го повика НАТО да подготви економски санкции против Русија и да ја зајакне воената соработка со Украина додека земјата се приклучува на западната алијанса во разговорите за тоа како да ја одврати Русија, која распореди воени сили на руско-украинската граница, од обновениот напад. .

Украина, поранешна советска република која сега се стреми да се приклучи на Европската унија и НАТО, стана потенцијално жариште меѓу Русија и Западот бидејќи односите се на најлошото во последните три децении од крајот на Студената војна.

„Ќе ги поканиме сојузниците да ѝ се придружат на Украина во изготвувањето мерки за одвраќање“, изјави за новинарите украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој пристигна на разговори со своите колеги од НАТО во Рига.

Како дел од тој пакет, НАТО треба да подготви економски санкции за Русија доколку таа „одлучи да го избере најлошото сценарио“, рече тој, додавајќи дека алијансата треба да ја зајакне и воената и одбранбената соработка со Украина.

„Убедени сме дека ако ги здружиме силите, ако дејствуваме координирано, ќе можеме да го одвратиме претседателот Путин да го избере најлошото сценарио, а тоа е воена операција“, рече Кулеба.

Данскиот министер: Нападот врз Украина би имал тешки последици
Данскиот министер за надворешни работи, Јепе Кофод, им изјави на новинарите по пристигнувањето на седницата на НАТО дека секоја воена операција што ќе го наруши суверенитетот на Украина ќе има „тешки последици“ и дека Данска е подготвена за „строги“ санкции.

Во своите изјави тој ги повтори коментарите на НАТО и САД, кои во вторникот упатија остри предупредувања до Русија дека ќе плати висока цена за секоја нова воена агресија против Украина.

„Секоја идна руска агресија врз Украина ќе има висока цена и ќе има сериозни политички и економски последици за Русија“, изјави за новинарите генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по првиот ден од разговорите на 30 сојузници во Рига.

Рускиот претседател Владимир Путин возврати дека Русија ќе биде принудена да дејствува доколку НАТО предводен од САД постави ракети во Украина кои би можеле да ја погодат Москва за неколку минути.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека ќе има повеќе информации за ова прашање во среда по консултациите со сојузниците во НАТО.

Во 2014 година, Кремaљ го анектира црноморскиот полуостров Крим, а потоа ги поддржа бунтовниците кои се борат против владините сили на истокот на земјата. Според Киев, во конфликтот животот го загубиле 14.000 луѓе.

Кулеба, исто така, предупреди на признавањето на Крим од страна на Белорусија, откако лидерот на земјата и близок сојузник на Русија, Александар Лукашенко, рече дека полуостровот Крим е легално руска територија со тоа што го смени својот јавен став, пренесе новинската агенција РИА.

„Потенцијалното белоруско признавање на окупираниот Крим ќе биде точка од која нема враќање во нашите билатерални односи и ние ќе дејствуваме. Затоа што за нас Крим не е поле за компромиси“, додаде Кулеба.

Слични содржини